NIP

Home Nieuwskamer Europese Commissie geeft prioriteit aan mentale gezondheid, EFPA reageert

Geschreven op:

Europese Commissie geeft prioriteit aan mentale gezondheid, EFPA reageert

Steeds vaker is er aandacht voor het belang van mentale gezondheid. De Europese Commissie wil zich inzetten voor Europees en landelijk beleid. Als lid van de Europese koepel van beroepsverenigingen van psychologen (EFPA) juichen we dat natuurlijk toe. Ook steunen we de European Mental Health Week (22 – 28 mei 2023) waar een NIP-lid zal spreken op het openingscongres van het ministerie van VWS.

De Europese Commissie wil zich inzetten voor Europees en landelijk beleid dat mentale gezondheid bevordert en bijdraagt aan het voorkomen en verminderen van psychische gezondheidsproblemen. Daartoe heeft ze in januari en februari van dit jaar een zogenoemde ‘call for evidence’ gedaan: een oproep om expertise te delen van en door mensen en organisaties met kennis van het onderwerp. EFPA (de Europese koepel van beroepsverenigingen van psychologen) is blij met dit initiatief en heeft in een reactie zeven prioriteiten opgesteld voor beleid dat bijdraagt aan psychische gezondheid.

Meest ideaal zou volgens EFPA zijn als deze prioriteiten onderdeel worden van een samenhangende strategie in Europa. Binnen Nederland is hiermee een begin gemaakt met het programma ‘Mentale gezondheid: van ons allemaal!‘ waar het NIP ook bij aangehaakt is.

De reactie van EFPA: 7 prioriteiten voor beleid

  1. Mentale gezondheid moet een onderdeel zijn van al het EU-beleid en naar behoren worden gefinancierd.
  2. Mentale gezondheid moet een centraal onderdeel zijn van elk beleid in maatschappelijke crises en de angsten en zorgen die deze met zich meebrengen, zoals de oorlog in Oekraïne of de effecten van klimaatverandering.
  3. EFPA vraagt de Europese Commissie om met een toekomstig initiatief de EU-lidstaten te stimuleren om ideeën en goede praktijken uit te wisselen, om zo van elkaar te leren over de aanpak van geestelijke gezondheidszorg. EFPA onderstreept daarbij de aanbeveling van de WHO om geestelijke gezondheidszorg te hervormen van een ziekenhuisgericht perspectief naar een meer gemeenschapsgericht perspectief.
  4. Mentale gezondheid op het werk hoort een centrale rol te krijgen in het initiatief van de Europese Commissie voor bevordering van mentale gezondheid. EFPA verwijst daarbij als voorbeeld naar H-work, een Europees project om mentale gezondheid en welzijn op het werk te bevorderen, waarin ook Nederland participeert. Hierin wordt gebruikt gemaakt van het IGLO-model met interventies op Individueel, Groeps-, Leiderschaps- én Organisatieniveau. Ook het NIP zet in op een aanpak op deze vier niveaus. Zie bijvoorbeeld onze paper over de aanpak van burnout klachten.
  5. Mentale gezondheid is onlosmakelijk verbonden met de uitdagingen door klimaatverandering.
    Een groot deel van de kinderen en jongeren maakt zich zorgen over de klimaatverandering. Het is belangrijk dat daarvoor ondersteunende programma’s voor hen komen. Het NIP zet zich in voor het gebruik van science-based psychologische kennis over klimaatgerelateerde gedragsverandering met de expertgroep klimaat- en gedragsverandering. Ook draagt het NIP bij aan de mentale gezondheid van kinderen en jongeren in bredere zin, onder meer met de expertgroep schoolpsychologen mentale gezondheid.
  6. De opleiding voor professionals werkzaam voor mentale gezondheid moet gebaseerd zijn op een erkende standaard en op passende wijze bekostigd worden. Vanuit het NIP geldt als norm voor vakbekwaamheid voor psychologen minimaal een 6-jarige WO-opleiding, en het NIP zet zich in om dat voor alle domeinen mogelijk en betaalbaar te maken.
  7. Alle Europese burgers moeten hun leven lang gelijke toegang hebben tot passende geestelijke gezondheidszorg. Dit geldt zowel voor het voorkomen van mentale problemen als voor het bevorderen van mentale gezondheid en welzijn. Ook de mogelijkheden en uitdagingen van digitalisering moeten afgewogen worden in dit proces van gelijke toegang. Psychologen moeten als een vanzelfsprekendheid gezien worden binnen het gezondheidszorgsysteem.

 

EFPA

EFPA is de Europese koepel van psychologieverenigingen. Het NIP is als grootste beroepsvereniging van psychologen in Nederland lid van EFPA namens Nederland. EFPA heeft 37 lidverenigingen die gezamenlijk 300.000 psychologen vertegenwoordigen. De executive council vormt het dagelijks bestuur dat wordt aangesteld en gecontroleerd door de General Assembly. Het NIP heeft daar een plaats in en is jaarlijks aanwezig bij de algemene vergadering. Wil je deelnemen aan het Europees Congres van Psychologen dat EFPA organiseert? Je kunt je als NIP-lid met korting aanmelden.

 

European Mental Health Week

Van 22 tot 28 mei 2023 is de Europese Week van de geestelijke gezondheid. Tijdens het openingscongres van het ministerie van VWS spreekt Hanneke Visser – van Balen, lid van onze Expertgroep Schoolpsychologen over het welbevinden en de mentale gezondheid van jongeren. Hoe zorgen we ervoor dat er aandacht is voor welbevinden op een manier die past bij onze school en binnen onze gemeente? Hoe zorgen we ervoor dat aandacht voor welbevinden geen ‘eenmalig iets’ is? Maar ook: hoe zorgen we ervoor dat het lesgeven centraal blijft staan? En welke rol kunnen andere organisaties binnen de gemeente spelen?

Meer over de European Mental Health Week

Cookies op NIP
Wij en derden gebruiken cookies op onze website. We gebruiken cookies voor statistische, voorkeur en marketing doeleinden. Google Analytics cookies zijn geanonimiseerd. Je kan je voorkeuren wijzigen door op ‘Verander opties’ te klikken. Door op ‘Accepteren’ te klikken accepteer je het gebruik van alle cookies zoals beschreven in ons privacy-statement.
Necessary
Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.
Preferences
Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.
Statistics
Statistic cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.
Marketing
Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third party advertisers.